Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. CO BYSTE MĚLI VĚDĚT »
  3. Jak vybrat bezpečné branky
Bezpečnost fotbalových branek

Jak mohou být fotbalové branky nebezpečné

kluk v brance.jpg

Odborně vyrobená fotbalová branka, která je zajištěna dle pokynů výrobce a platných norem, v sobě neskrývá zásadní nebezpečí pro hráče. Bohužel většina fotbalových branek v Česku tyto nároky nesplňuje a používají se branky vyrobené neodbornými firmami a někdy dokonce i podomácku. Mnoho branek používaných u nás je navíc velice starých a je jen otázkou času, kdy dojde k jejich kolapsu. Z médií jsme každoročně informováni o vážných úrazech, způsobených nezabezpečenou fotbalovou brankou nebo brankou ve špatném stavu. Nejsmutnějším faktem je, že průměrný věk lidí usmrcených fotbalovou brankou je mezi 10 a 11 lety. Kromě jiných vyspělých zemí si množství fatálních úrazů způsobených fotbalovými brankami povšimla také americká komise pro bezpečnost výrobků (Consumer Products Safety Commission) a rozdělila nejčastější příčiny úrazů na několik kategorií:

  • Branka se rozpadne při jejím přenášení z místa na místo
  • Pád člověka při lezení na branku nebo houpání se na ní.
  • Převrácení branky při houpání za břevno nebo lezení na branku
  • Zranění při střetu s tyčí branky v zápalu hry
  • Převrácení branky silným větrem
  • Tržné rány způsobené ostrými částmi branky

Jak vybrat bezpečnou branku

Prevence úrazů začíná již ve fázi výběru nové fotbalové branky. Podívejme se nyní na některé parametry, které by nás při výběru přenosné branky měly zajímat.

Výrobce

Vyrobit kvalitní a bezpečnou fotbalovou branku, splňující bezpečnostní standardy běžné ve vyspělých státech, není snadnou ani lacinou záležitostí. Pouze zavedená firma specializovaná na výrobu sportovního vybavení má přístup k potřebným technologiím a vhodným materiálům. Renomovanou firmu poznáte také tak, že mají své výrobky certifikované nezávislou zkušebnou dle platných norem . Neodborně nebo dokonce doma vyrobené branky se již staly příčinou mnoha zranění i smrtelných úrazů.

Materiál

Ocel

stara branka.JPG

Životu nebezpečná branka
na veřejném prostranství.

V minulosti nejpoužívanější materiál pro výrobu fotbalových branek. Výhodou je vysoká odolnost a relativně nízká cena. Renomovaní výrobci od použití oceli pro výrobu většiny druhů branek ustoupili pro vysokou váhu a nízkou odolnost proti korozi. Právě vysoká váha a koroze bývají častou příčinou fatálních úrazů.

Dřevo
Dřevěné branky patří dnes do pravěku fotbalové historie. Fotbalové branky vyrobené ze dřeva většinou vůbec neprojdou zátěžovými testy.

Plast
Pro výrobu plastových branek se většinou používá tvrzené PVC. Většina plastových branek na trhu je určena pro děti. Některé moderní výrobky se používají pro seriozní trénink i zápasy juniorských hráčů. Nevýhodou plastů je nízká odolnost proti UV záření a při dlouhodobém vystavení slunečnímu záření ztrácí plasty své vlastnosti. Výhodou je bezpečnost branky, velmi nízká váha a příznivá pořizovací cena.

Hliník
Vysoká pevnost, nízká váha a odolnost proti korozi. To jsou vlastnosti, které udělaly z hliníku primární materiál pro výrobu moderních fotbalových branek, splňujících poslední standardy. Díky nízké váze se s brankou z hliníku snadněji a především bezpečněji manipuluje. Kvalitně provedené branky z hliníku mají téměř neomezenu životnost. Dále se budeme zabývat pouze brankami z tohoto materiálu.

Konstrukce branky

Fotbalové branky se dodávají v různých konstrukčních provedení.

Celosvařené branky
Celosvařená konstrukce představuje nejodolnější řešení s nejdelší životností. Kvalitní celosvařená branka je stabilní a nevyžaduje kontrolu spojených částí (dotahování šroubů atd.). Nevýhodou jsou vyšší přepravní náklady.

Částečně svařené branky
Tento typ branky se dodává v rozloženém stavu, ale má svařeny alespoň nejvíce namáhané části. Může to být celý hlavní rám nebo pouze jeho rohy. Kvalitně provedená branka je také velmi stabilní, musí se však kontrolovat pevnost sešroubovaných spojů. Možnost rozložení branky uživatel ocení např. při přepravě na jiné hřiště. Nízké přepravní náklady, které se promítají i v nižší pořizovací ceně, dělají z těchto branek zajímavou alternativu za celosvařené branky.

Stavebnice bez svařovaných částí
Pro svojí nízkou výrobní cenu se stále na trhu vyskytují branky u kterých nejsou žádné zatěžované části rámu svařeny. Profily branky jsou pouze zkoseny a spojeny šrouby. Zkušenosti ukazují, že nízká pořizovací cena se časem projeví v podobě uvolnění spoje v rozích (viz. obr.). Tyto problémy vznikají především při manipulaci s brankou, která se tím stává značně rizikovou činností. Jediné řešení bývá často pouze dodatečné svaření těchto částí. Takto řešené branky nedoporučujeme.

uvolneny spoj.JPGspoj2.JPGspoj3.JPG
Nízká výrobní cena se časem projeví v podobě uvolnění spoje v rozích.

Hloubka branky

Fotbalové branky se dodávají v hloubkách 1 m, 1,5 m a 2 m. Obecně platí, že čím je branka v její spodní části hlubší, tím je odolnější vůči převrácení. Přenosná branka s menší hloubkou spodní části může být o něco levnější, ale vyžaduje větší zátěž pro zabezpečení proti převrácení (viz. odstavec "Ukotvení").

ocelovy hacek.JPGKovové síťové háčky způsobují
ošklivá poranění hráčů.

 

Uchycení sítě

Způsob uchycení sítě k hlavnímu rámu branky zásadně ovlivňuje bezpečnost branky. Protože kovové síťové háčky způsobují ošklivá poranění hráčů, v některých státech EU a v USA je jejich používání zakázáno. Pro uchycení sítě doporučujeme integrovaný systém úchytů sítě (uchycení je již součástí hliníkového profilu) nebo plastové háčky , které jsou celé skryté ve žlábku hliníkového profilu. Vystupující plastové háčky jsou nejen nebezpečné, ale často dochází k jejich poškození po nárazu míče.

K uchycení sítě ke spodnímu rámu naopak plastové háčky zásadně nedoporučujeme, protože zde dochází k jejich vytrhávání.

 

Možnosti ukotvení

Nejbezpečnější způsob ukotvení branky je usazení do zabetonovaných zemních pouzder . Pomocí speciálních adaptérů můžeme takto ukotvit i přenosné branky. Pokud není možnost zemní pouzdra ani jiné kotvení do betonu použít, je nutno spodní rám branky zatížit závažím . Použití různých kolíků a spirál pro upevnění do země poslouží spíše k dočasné stabilizaci branky než-li pro plnohodnotné zabezpečení branky v souladu s normou.

Doporučená zátěž pro různé velikosti přenosných branek dle TÜV:
Juniorské branky 5x2 m
Hloubka branky 1,0 m: 200 kg
Hloubka branky 1,5 m: 125 kg
Hloubka branky 2,0 m: 100 kg
Seniorské branky 7,32x2,44 m
Hloubka branky 1,5 m: 170 kg
Hloubka branky 2,0 m: 100 kg

Certifikace

Certifikace dle platných norem je známkou toho, že zákazník získává branku, která nejen splňuje funkci fotbalové branky, ale je především bezpečná. V případě, že branka způsobí úraz, bude zjišťováno, zda fotbalová branka splňovala funkční a bezpečnostní požadavky pro tento typ výrobku dle platných norem. Zjistí-li se, že branka těmto normám neodpovídala, veškeré právní důsledky ponese provozovatel bez ohledu na to, za jakých podmínek k úrazu došlo. Z uvedených důvodů doporučujeme pouze výrobky certifikované nezávislou zkušebnou.

Cena

Cenu fotbalové branky zásadně ovlivňují faktory, jako je např. způsob svařování, kvalita použitého materiálu, náklady na certifikaci atd.. Podezřele nízká cena naznačuje, že výrobek nemusí splňovat bezpečnostní nebo funkční nároky.

 

kluk se houpe.jpg

Neponechávejte děti v blízkosti
branek bez dozoru.

Jak předcházet úrazům

  • Přenosné branky vždy zabezpečte kotvícími prvky .
  • Nedovolte, aby se na branku lezlo, houpalo se na ní nebo dokonce procvičovaly shyby.
  • Nepoužívané přenosné branky postavte čelem k sobě a zabezpečte řetězem se zámkem.
  • Neponechávejte děti v blízkosti branek bez dozoru.
  • Při přenášení branky se nikdo nesmí pohybovat v její přední části.
  • Nedovolte dětem branky přenášet.
  • Sundavejte sítě z nepoužívaných branek.
  • Vyhýbejte se výrobkům neodborných firem nebo dokonce domácí výrobě.
  • Informujte trenéry o problematice bezpečnosti branek.
  • Pravidelně kontrolujte stav branek - spojovací části, sváry, korozi atd.

 

Kde nás najdete

Sklad (adresa pro osobní odběr zboží):
Comp alfa, s.r.o.
CTPark Prague Airport
č.p. 185
252 68 Kněževes

Provozní doba: Po - Pá od 8 do 15 hodin

Kontakt

Provozovatel (adresa pro fakturační účely):
Radislav Mašata
Havlíčkova 100
273 05 Smečno

IČ: 7131 9573
DIČ: CZ7707030023

Mobil: 607 625 725
E-mail: info@fotbalove-branky.cz

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz